Svet-Stranek.cz

AUTOMOBILOVÁ STŘÍKAČKA PHÄNOMEN AS 16

PHÄNOMEN   AS 16

Historie:
Vozidlo bylo vyrobeno v roce 1944.
Vrak nákladního vozidla z 2. světové války o nosnosti 1,5 tuny byl prodán SDH Bystré.
Rok 1946:
-11 června předán vůz hasičskému sboru za 9000 kč
-v říjnu začala úprava tohoto vraku na vůz dopravní pro mužstvo bysterského sboru

Rok 1947:
-v květnu bylo provedeno otypování vozu
-v červnu předvedl sbor na vyzvání okresního úřadu motorové vozidlo ke kontrole, technicky bylo schváleno a stalo se vlastnictvím sboru
-vozidlo bylo poprve předvedeno veřejnosti 27 července, bysterský hasičský sbor slavil 75. výročí svého založení

Rok 1948:
-pořízení karoserie a další úpravy vozidla

Rok 1949:
-koncem roku bylo pro hasičské auto objednáno čerpadlo

Rok 1950:
-došlo k dalšímu zlepšení dopravního vozu, zabudování hasičského centrifugálního čerpadla typu V ( výkon 1600 l/min )Výrobce „Hrček&Neugebauer“
-čerpadlo dodala a s montáží pomohla firma Sigma Pumpa, závod Brno 03 – Hrček

Technické parametry:
-motor Garant 30K - čtyřdobý benzinový , chlazený vzduchem
-obsah 3000cm3 ( čtyřválec )
-výkon 60 k při 2600 ot/min
-výkon čerpadla 1600 l/min
-rozměry karoserie : d-5800 mm, š-1950 mm, v-2370 mm
-hmotnost : pohotovostní-2900 kg, dovolené zatížení-1700 kg, celková-4600 kg
-počet míst k sezení : 14

Celkovou přestavbu a opravu automobilové stříkačky Phänomen prováděl strojní zámečník pan Arnošt Štaud st., člen bysterského sboru. Stal se tehdy prvním řidičem – strojníkem.
Pokračovatelem byl jeho syn pan Arnošt Štaud (nar. 1924 ), Zasloužilý hasič a dnes nejstarší člen bysterského sboru.

Vozidlo se i dnes zúčastňuje v širokém okolí různých výročí založení sborů dobrovolných hasičů a námětových cvičení, dále pak při soutěžích mladých hasičů. Slouží jako dopravní prostředek při svatbách členů dobrovolné jednotky hasičů v Bystrém.V květnu 2006 se toto historické vozidlo zúčastnilo 13.mezinárodního veletrhu požární a bezpečnostní techniky Pyros v Brně, kde mezi moderní technikou vzbudilo velkou pozornost veřejnosti. ( foto-galerie )

CAS 20 T815 TERRNO

Terrno

Tatra 815 Terrno je standardní známou cisternou se stálým pohonem zadní nápravy a připojitelným pohonem přední nápravy. Motor je vznětový vzduchem chlazený osmiválec Tatra o výkonu 325 kW při 1 800 otáčkách za minutu. Převodovka je mechanická, s ručním řazením – 14 stupňů vpřed a 2 vzad.
Kabina je určena pro posádku 1+5. Je osazena 6 vzduchovými dýchacími přístroji a třemi náhradními lahvemi. Mezi řidičem a velitelem, v panelu nad čelním oknem, je umístěno ovládání světelné a zvukové rampy.
Čerpací zařízení je poháněno od motoru, umožňuje použití nízkého nebo vysokého tlaku s automatickou vývěvou. Maximální průtok je 2 000 litrů za minutu.
Průtokový naviják s elektrickým zpětným navíjením a tvarově stálou pryžovou hadicí délky 60 m je zakončen kombinovanou proudnicí Protek 361 s odnímatelným nástavcem na pěnu.
Karosérie účelové nástavby je vyrobena z plechů a profilů ze slitiny lehkých kovů technologií prizmatických šroubovaných spojů a lepení.
Nádrž na hasivo je vyrobena z polyesteru vyztuženého skleněnými vlákny. Vejde se do ní 4 000 litrů vody a 240 litrů pěnidla. Úložné prostory jsou osvětleny LED diodami.
Okolí vozu při zásahu osvětluje stožár TEKLITE s pneumatickým výsuvem do výšky 5 metrů. Po bocích nástavby jsou svisle umístěny ve dvou řadách ukazatele stavu vody a pěnidla.
Vozidlo je v majetku Města Bystré a bylo pořízeno z prostředků města, státní dotace, krajské dotace a sbírkou občanů a okolních obcí v roce 2014.

RENAULT TRAFIC 1,9 dCi

Renault 1,9 dCi

Objem motoru: 1870 ccm
Palivo: nafta
Výkon motoru: 74 kW
Rok výroby : 2006

Výbava: 2 x airbag, 6 rychlostních stupňů, ABS, autorádio, CD přehrávač, dálkově ovládané centrální zamykání,manuální klimatizace, manuální převodovka, nastavitelná sedadla, nastavitelný volant, otáčkoměr, posilovač řízení, repro, venkovní teploměr,
Vozidlo je polepeno reflexními popisy a vybaveno světelným výstražným zařizením.
Je předurčeno k menším zásahům a dopravě mužstva k nim.
Bylo pořízeno z prostředků města a krajských dotací.